Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej

Kim jesteśmy?

Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej jest częścią Wrocławskiego Centrum Integracji. Współpracujemy z wymiarem sprawiedliwości, reprezentowanym przez kuratorską służbę sądową, organizując prace społeczne dla osób skazanych przez sąd.

Czym się zajmujemy?

Wypracowaliśmy we Wrocławiu autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. Praca tych osób jest nieodpłatna, nadzorowana i kontrolowana. To 100 000 godzin odpracowanych przez skazanych każdego roku, 3 000 napisów mowy nienawiści usuwanych rocznie z przestrzeni miasta i 140 podmiotów korzystających z nieodpłatnych prac na cele społeczne. Wśród nich m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli, organizacje kościelne.
W 2023 roku wartość prac społecznych, wykonywanych przez skazanych, szacujemy na 2,5 mln zł. Do tego rodzaju prac kierowane są osoby, które zamiast kary ograniczenia wolności, mogą odpracować swoje winy. Dotyczy to wykroczeń i drobnych przestępstw.

Usuwanie mowy nienawiści. Jak to działa?

Wystarczy, że mieszkaniec Wrocławia zauważy na elewacji, murze, wiacie przystankowej lub innej powierzchni obraźliwy napis lub symbol i zgłosi go do Wrocławskiego Centrum Integracji, za pośrednictwem platformy zgłoszeniowej na stronie www.wcsn.pl. Nasi pracownicy rocznie przeprowadzają blisko pół tysiąc wizji lokalnych, przejeżdżając ponad 3,5 tys. km.

Kontakt

Biuro „Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej”
pokój nr 18 (I piętro)
tel. 71 782 35 24
e-mail: kontakt@wcsn.pl

Adres strony internetowej projektu

Strona internetowa „Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej”